Foldable non-woven shopping bag
Stock: 1634
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Environmentally Friendly Material: The shopping bag is made of eco-friendly non-woven material, which is reusable and a sustainable choice.
Space-Saving Design: The bag easily folds and takes up minimal space, making it ideal for daily use.
Print option: Your logo will be printed on the back of the folded bag, stylishly presenting your brand.
General
| Product length | 300 mm |
|---|---|
| Product width | 95 mm |
| Product height | 400 mm |
| Material | non woven |
| Weight | 0.04 kg |
| Brand | MCollection |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 42029298900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing (S1) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 100 mm |
| Print area 1 height | 60 mm |
| Printgroup 2 | Screen printing transfer (TT2) |
| Print area 2 width | 150 mm |
| Print area 2 height | 100 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 5 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 500 |
| Quantity small packaging | 50 |