Apron
Stock: 938
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
High-Quality Cotton: The apron is made of high-quality cotton (170g/m²), providing durability and resilience.
Diverse Color Selection: Available in various colors to meet your individual preferences or brand colors.
Print option: Your logo will be placed directly on the apron, presenting your brand prominently.
General
| Product length | 645 mm |
|---|---|
| Product width | 3 mm |
| Product height | 900 mm |
| Material | Cotton |
| Weight | 0.143 kg |
| Country of origin | Indien |
| Customs tariff number | 62114210000 |
| Finishing types | Digital transfer, Embroidery, Screen printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing cotton bags (ST2) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 200 mm |
| Print area 1 height | 150 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [201-500cm²] (DTF3) |
| Print area 2 width | 200 mm |
| Print area 2 height | 200 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 100 |