Ball pen with satin finish
Stock: 69820
Show details
Available, delivery time: Standard
+++ HOT DEAL +++
Our ballpoint pen with a satin-finished casing, metal clip, rubberized grip, and blue large-capacity ink cartridge is an elegant and comfortable writing instrument. Your advertising will be printed on the pen's barrel to stylishly showcase your brand.
Product Highlights:
Satin-Finished Casing: The pen's satin-finished casing gives it a sophisticated appearance and a pleasant feel.
Blue Large-Capacity Ink Cartridge: The blue large-capacity ink cartridge provides a smooth writing experience and clear, easily legible text.
Metal Clip: The metal clip lends the pen a high-quality and timeless look, ensuring secure attachment.
Rubberized Grip: The rubberized grip enhances writing comfort and offers a pleasant hold.
Print option: Your logo will be printed on the pen's barrel, to ensure that your brand is consistently presented.
General
| Product length | 145 mm |
|---|---|
| Product diameter | 13 mm |
| Material | Plastic |
| Weight | 0.013 kg |
| Refill color | Blue |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96081092000 |
| Finishing types | Digital printing, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T0) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 6 mm |
| Printgroup 2 | Digital printing (DC0) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 5 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | ploybag |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 1000 |
| Quantity small packaging | 50 |