Ball pen with 2D hands clip
Stock: 1759
Show details
Available, delivery time: Standard
+++ HOT DEAL +++
Our pen with a striking "hand sign" clip in various designs is the perfect choice to present impactful messages that are memorable. This pen features a blue large-capacity ink refill for a smooth writing experience and offers the opportunity to place your advertisement on both the barrel and the unique "hand sign" clip.
Product Highlights:
Blue Large-Capacity Ink Refill: The blue large-capacity ink refill provides a smooth writing experience and clear, easily readable writing.
Striking "Hand Sign" Clip: The unique "hand sign" clip in various designs immediately catches the eye and is perfect for highlighting your messages.
Print option: Your logo can be placed on both the pen's barrel and the "hand sign" clip to ensure that your brand and your message are memorable.
General
| Product length | 138 mm |
|---|---|
| Product diameter | 10 mm |
| Material | Plastic |
| Weight | 0.011 kg |
| Refill color | Blue |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96081092000 |
| Finishing types | Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T1) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 7 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T3) |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | ploybag |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 1000 |
| Quantity small packaging | 50 |