Powerbank 2200 mAh with USB port in a box
Stock: 3004
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Powerful 2,200 mAh Power Bank: With a 2,200 mAh capacity, you can easily charge your smartphone, tablet, or other USB devices, ensuring you stay connected at all times.
USB Port: The power bank features a USB port compatible with most USB cables, allowing you to conveniently connect your devices.
Input: 5V/500mAh - Output: 5V/1A: This power bank supports fast charging while providing a stable and safe power flow to efficiently charge your devices.
Print option: We print your logo directly on the surface of the power bank. This way, your brand will always be visible when the power bank is in use.
General
| Product length | 92 mm |
|---|---|
| Product width | 25 mm |
| Product height | 25 mm |
| Material | Plastic |
| Weight | 0.091 kg |
| capacity mAh | 2200 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85076000900 |
| Finishing types | Digital printing, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T3) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 15 mm |
| Printgroup 2 | Digital printing (DC1) |
| Print area 2 width | 70 mm |
| Print area 2 height | 15 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 50 |
- Protect the device from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects. Do not attempt to repair or dismantle the appliance yourself.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified electrician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged
- Do not crush or puncture the battery and do not immerse it in liquids.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and, if in doubt, alert the fire brigade.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery/device in a basin of water or other suitable container even after extinguishing.