A5 notebook with recycled leather cover
Stock: 21
Show details
Available, delivery time: Standard
Produkthighlights:
High-Quality Recycled Leather: The notebook is crafted from recycled leather, which is not only durable and resilient but also sustainable and eco-friendly.
Elastic Band Closure: The elastic band securely keeps the notebook closed, protecting your notes.
Bookmark: The integrated bookmark allows you to easily return to the page where you left off.
Lined Pages: With 160 lined pages, the notebook provides ample space for your notes and thoughts.
Print option: Your logo will be applied to the notebook, turning it into a personalized and effective promotional product.
General
| Product length | 140 mm |
|---|---|
| Product width | 16 mm |
| Product height | 210 mm |
| Material | Leather, Paper |
| Weight | 0.328 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 48201030000 |
| Finishing types | Hot stamping, Pad printing, Screen printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T3) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
| Printgroup 2 | Screen printing (S1) |
| Print area 2 width | 100 mm |
| Print area 2 height | 150 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton-/paper sleeve |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 25 |