Metal pen & pencil set
Stock: 16862
Show details
Available, delivery time: Standard
+++ HOT DEAL +++
Our metal writing set includes a ballpoint pen with a blue ink large-capacity refill and a mechanical pencil, both featuring three decorative rings for an elegant appearance. Your advertising will be laser-engraved to the right of the pen's clip, and the engraving cost applies to both writing instruments.
Product Highlights:
High-Quality Metal: Both writing instruments are made of metal, providing an upscale look and durability.
Blue Ink Large-Capacity Refill: The ballpoint pen features a blue large-capacity refill, ensuring a smooth writing experience and clear writing.
Mechanical Pencil: The mechanical pencil is a practical addition and great for sketches and technical drawings.
Decorative Rings: The three decorative rings on both writing instruments add an elegant and stylish touch.
Print option: Your logo will be laser-engraved to the right of the pen's clip, ensuring that your brand is presented stylishly and permanently.
General
| Product length | 175 mm |
|---|---|
| Product width | 57 mm |
| Product height | 22 mm |
| Material | Metal |
| Weight | 0.058 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96085000000 |
| Finishing types | Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L6) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 6 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T3) |
| Print area 2 width | 40 mm |
| Print area 2 height | 30 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 50 |
Alternative Artikel